poprawna wymowa skrótowca RRSO

Dzień dobry,

w reklamach w radiu często słyszę, że skrótowiec RRSO odczytywany jest jako [e-re-re-so]. Czy taka wymowa jest akceptowalna? Ten podział na sylaby nie odpowiada przecież zapisowi liter, czyli: „er-er-es-o”. Czy zasadniczo skrótowce można odczytywać inaczej, niż wynikałoby to z zapisu literowego?

Jak podaje Wielki słownik języka polskiego PAN poprawna wymowa skrótowca RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) to „er-er-es-o”, czyli zgodnie z literowym odczytywaniem poszczególnych znaków alfabetu. Taka forma odpowiada zasadom poprawności językowej i jest uznawana za standard w sytuacjach oficjalnych, np. w dokumentach, rozmowach urzędowych czy naukowych. W przypadku tego skrótowca literowe odczytanie ma dodatkową zaletę – jest jednoznaczne i nie wprowadza zamieszania, co jest istotne w kontekstach związanych z finansami, w których precyzja jest kluczowa.

Rzeczywiście w mowie potocznej i w reklamach coraz częściej można spotkać uproszczoną wersję fonetyczną wymowy RRSO, czyli „e-re-re-so”. Wariant ten brzmi bardziej rytmicznie i łatwiej wpada w ucho (stąd jego obecność w reklamach), nie jest jednak zgodny z zasadami językowymi. Jeśli zależy nam na poprawności, należy używać formy „er-er-es-o”.

Serdecznie pozdrawiam

Elwira Olejniczak