Konstrukcja jeden i pół miliona pojawia się w polszczyźnie rzadko i zdecydowanie odradzałbym jej użycie. Dzieje się tak, ponieważ znaczenie dwóch pierwszych członów oddajemy liczebnikiem ułamkowym półtora. Z tego samego powodu nie mówimy za jeden i pół miesiąca, lecz za półtora miesiąca, nie: jeden i pół miliarda, tylko półtora miliarda. Półtora, w porównaniu z wariantywnym połączeniem, to forma bardziej ekonomiczna: krótsza, treściwa, a przede wszystkim – pojedyncze słowo.
W Korpusie Współczesnego Języka Polskiego, ważnej dla lingwistów bazie polskich tekstów z lat 2011-2020, jeden i pół miliona nie pojawia się wcale, podczas gdy półtora miliona odnotowano 167 razy. Podobnie w wypadku frazy jeden i pół miesiąca: o ile w KWJP nie pojawia się ani razu, o tyle zestawienie półtora miesiąca ma frekwencję relatywnie wysoką.
Warto wreszcie dodać, że struktura jeden i pół miliona może być kalką angielskiego one and a half million, możliwe też (i chyba bardziej prawdopodobne), że tworzone jest przez analogię do regularnych form liczebników ułamkowych wskazujących na wartości wyższe, typu dwa i pół miliona, trzynaście i pół miliona, dziewięćdziesiąt dziewięć i pół miliona.
Bartłomiej Cieśla
Łączę pozdrowienia
B.C.