odmiana nazwiska Prędki

Dzień dobry, chciałam zapytać o odmianę nazwisk w liczbie mnogiej.

Kobieta nazywa się Prędka, a mężczyzna Prędki.

Która forma odmiany jest poprawna:

Państwo Prędkowie czy Państwo Prędcy?

Opublikowano:

Zgodnie z informacjami zawartymi w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego nazwiska męskie
(np. Prędki, Wysoki) mające postać przymiotników odmieniają się w liczbie mnogiej według modelu przymiotnikowego.
Poprawny jest następujący sposób odmiany:

M. Państwo Prędcy

D. Państwa Prędkich

C. Państwu Prędkim

B. Państwa Prędkich

N. (z) Państwem Prędkimi

Ms. (o) Państwu Prędkich

W. Państwo Prędcy!

Pozdrawiam

Elwira Olejniczak

Opublikowano: Jakub Mokrzki

Zakład Współczesnego Języka Polskiego
Instytut Filologii Polskiej i Logopedii UŁ
Poradnia językowa
ul. Pomorska 171/173
90-236 Łódź

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR