czy wyrażenie przyimkowe może być przysłówkiem?

Dzień dobry. Czy wyrażenie przyimkowe może być przysłówkiem? Np. Na szczycie podziwiał piękno okolic. Książka leżała (gdzie?) na dole. Idę (gdzie?) do domu.

Pozdrawiam

Justyna

Pani Justyno,
w Pani pytaniu pojawiły różne kwestie, które wymagają wyjaśnienia:

  1. wyrażenia przyimkowe to połączenia przyimków np. z rzeczownikami (np. na pamięć), przysłówkami (np. na wczoraj) czy zaimkami (np. nade mną), które pełnią określoną funkcję składniową w zdaniu (może być to np. funkcja okolicznika sposobu na pamięć, okolicznika czasu na wczoraj czy okolicznika miejsca nade mną);
  2. przysłówki to nieodmienne części mowy, które nazywają cechę i określają czasownik, przymiotnik lub inny przysłówek, np. kolorowo, jasno.

Jak wynika z powyższych definicji nie są to pojęcia tożsame. Przysłówek może być jedynie częścią wyrażenia przyimkowego, ale z pewnością nie może być nim samodzielnie.

Na marginesie – podane przez Panią przykłady wskazują na wyrażenia przyimkowe, składające się z przyimka i rzeczownika (a nie przysłówka): na szczycie, na dole, do domu i pełnią w podanych zdaniach funkcję okolicznika miejsca.

Pozdrawiam
Agnieszka Wierzbicka